Czujniki występują w wielu odmianach i wielu zakresach pomiarowych aby możliwym było dopasowanie odpowiedniego modelu do konkretnej aplikacji. Dobierając czujniki pomiarowe do własnych zastosowań, warto zwrócić uwagę na uwarunkowania jakie musimy spełnić, zaczynając od geometrii naszego detalu, poprzez zakres pomiarowy oraz tolerancję interesującego nas wymiaru. Właściwie dobrany czujnik zapewnia prawidłowy pomiar oraz zwiększa dokładność pomiarową.
Typy i budowa czujników
W zależności od zastosowania, czujniki zegarowe mogą mieć różną budowę. W przypadku najpopularniejszych czujników analogowych, czujniki mogą mieć okrągły korpus osadzony na trzpieniu pomiarowym. Wewnątrz zwykle znajduje się okrągła tarcza z naniesionym noniuszem ( w zależności od wersji) oraz wskazówką lub wskazówkami do określania wyniku pomiaru. Ruch trzpienia pomiarowego wprawia w ruch wskazówki czujnika.
Czujnik zegarowy czy czujnik analogowy?
Warto zwrócić uwagę, iż w potocznym języku często czujnikiem zegarowym nazywane są czujniki cyfrowe, które kształtem przypominają czujniki analogowe. W tym przypadku zamiast okrągłej tarczy z podziałką znajduje się cyfrowy wyświetlacz wskazujący wyniki pomiarów. Sam sposób realizacji odczytu cyfrowego znacząco różni się od analogowych odpowiedników. O ile w analogowym czujniku zegarowym cały odczyt odbywa się mechanicznie za pomocą odpowiednich zębatek, o tyle w czujniku cyfrowym wewnątrz znajduje się liniał oraz głowica odczytowa (najczęściej indukcyjna).
W dzisiejszych czasach czujniki cyfrowe zaczynają wypierać nieco czujniki analogowe ze względu na możliwości programowania, transmisji danych oraz szybkość przezbrajania. Duży wpływ na to ma również różnorodność cyfrowych czujników co ułatwia dobranie odpowiedniego narzędzia do najbardziej nietypowego zadania.
Zastosowanie czujników zegarowych
Czujniki znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi pomiarowych, zachowujących bardzo dobre właściwości pomiarowe w różnych warunkach. W zależności od potrzeb wynikających z tolerancji mierzonego elementu oraz jego zakresu pomiarowego możemy dobrać czujniki o rozdzielczości 0,01 mm do nawet 0,0001 mm oraz zakresem pomiarowym od 1 mm do nawet 150mm. Idąc tym śladem łatwo zauważyć, że czujniki można spotkać na warsztacie, w procesie produkcyjnym, w serwisie oraz w laboratorium pomiarowym. Nie powinno Państwa zdziwić wykorzystanie czujnika zegarowego np. w warsztacie samochodowym, u ślusarza, na stanowisku produkcyjnym, w serwisie maszyn a także laboratorium.