Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor
Aktualności

Końcówki pomiarowe do grubościomierzy

Końcówki pomiarowe do grubościomierzy

Grubościomierze czujnikowe są jedną z najbardziej popularnych grup narzędzi pomiarowych obok przyrządów suwmiarkowych i mikrometrycznych.

18.01.2021
2 minuty czytania
Końcówki pomiarowe do grubościomierzy

Grubościomierze czujnikowe - zstosowania

Ich podstawowym przeznaczeniem jest szybki pomiar grubości szerokiego spektrum materiałów o różnej twardości. Grubościomierze są wyposażone w czujniki odczytowe : analogowe najczęściej firmy Kafer (Niemcy) i cyfrowe np. firmy Sylvac (Szwajcaria). Obok rodzaju czujnika, podstawowymi parametrami użytkowymi tych przyrządów są : zakres pomiarowy, rozdzielczość  lub działka elementarna czujnika, głębokość pomiaru oraz kształt i wymiar końcówek pomiarowych, dobieranych w zależności od rodzaju materiału mierzonego. Często jako parametr dodatkowy jest również nacisk pomiarowy lub siła nacisku czujnika.

Końcówki pomiarowe w grubościomierzach

W grubościomierzach występują dwie końcówki pomiarowe : górna – wkręcana w trzpień czujnika oraz dolna związana z korpusem (rękojeścią)  grubościomierza. Dolna końcówka najczęściej jest związana z korpusem grubościomierza w sposób umożliwiający regulację jej ustawienia w zakresie:  współosiowości z trzpieniem czujnika i równoległości  w stosunku do końcówki górnej – dotyczy końcówek płaskich.

Większość producentów grubościomierzy np. firmy : Kafer i Oberon oferuje w cenie przyrządu możliwość wyboru kilku rodzajów końcówek standardowych w zależności od ich przeznaczenia.

Najczęściej spotykane końcówki standardowe pokazano poniżej.

Końcówki płaskie

   

a,b – do pomiaru grubości gumy , filcu, miękkich materiałów,

c – do pomiaru skóry, tektury, papieru, folii .

Końcówkę płaską o średnicy Φ10mm uważa się za najbardziej uniwersalną i jest ona montowana jeśli klient nie określi inaczej.

Końcówki ze stykiem punktowym

d – twarda skóra,  sklejka, płyty z włókna ,

e – arkusze blachy, twarde materiały.

W szczególnych przypadkach istnieje koniczność wykonania specjalnych końcówek przystosowanych do specyficznych wymagań użytkowników co jest możliwe np. w firmie Oberon po wcześniejszych uzgodnieniach z dostawcą.