Maszyna pomiarowa — maszyna współrzędnościowa — co to jest?
- CMM, czyli współrzędnościowe maszyny pomiarowe to maszyny, które dokonują pomiarów przestrzennych. Mierzy ona techniką współrzędnościową i posiada 3 systemy pomiarowe, po jednym na każdą z trzech osi -XYZ.
- Maszyny te mogą w większości wykonywać pomiary automatycznie, dzięki oprogramowaniu CNC.
- Używane takich maszyn jest coraz bardziej popularne, ponieważ są one bardzo dokładne i mogą wykonać pomiar przeróżnych kształtów.
- Maszyny te używane są w zakładach produkcyjnych w wielu branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, przemysł medyczny i wiele innych.
Typy współrzędnościowych maszyn pomiarowych
Wyróżniamy maszyny pomiarowe stykowe oraz bezstykowe. Te pierwsze do pomiaru używają sondy stykowej (kulisty element). Pomiary maszyną bezstykową są wykonywane za pomocą kamer, laserów i innych tego typu metod.
https://www.oberon.com.pl/maszyna-wspolrzednosciowa-trimos-c3-c4
Budowa maszyny pomiarowej
Podstawowe elementy budowy maszyny współrzędnościowej:
- Stół pomiarowy — miejsce, gdzie umieszczamy przedmiot do pomiaru
- Ruchomy mostek — porusza się po osiach X i Y, a tym samym głowica porusza się po osi Z.
- Sonda wyzwalająca — odpowiada za zbieranie punktów pomiarowych za pomocą końcówki z kulką (zazwyczaj rubinową)
- Szafa sterująca + komputer z oprogramowaniem
Rodzaje maszyn pomiarowych
Maszyny pomiarowe możemy podzielić na 5 typów: Maszyny pomiarowe Wspornikowe, Maszyny pomiarowe Wysięgnikowe, Maszyny pomiarowe Portalowe, Maszyny pomiarowe Mostowe, Maszyny pomiarowe Hybrydowe
Maszyny pomiarowe Wspornikowe
Maszyny pomiarowe Wspornikowe są to maszyny o dość małym zakresie pomiarowym - nie przekracza on 700 mm. Mała sztywność konstrukcji.
Maszyny pomiarowe Wysięgnikowe
Zaraz po maszynach wspornikowych znajdują się wysięgnikowe. Wykonują one pomiary od 800 do 2000 mm. Mała sztywność konstrukcji.
Wyróżniamy maszynę: z ruchomą kolumną i poziomym ramieniem; z nieruchomym stołem i poziomym ramieniem; z ruchomym stołem i poziomym ramieniem.
Maszyny pomiarowe Portalowe
Zakres pomiarowy maszyny pomiarowej portalowej to od 400 do 1200 mm. Ma dobrą sztywność i zachowuje niską niepewność pomiaru.
Wyróżniamy maszyny: z ruchomym stołem; z ruchomym portalem.
Maszyny portalowe są idealne do pomiarów elementów o zróżnicowanych kształtach i wymiarach.
Maszyny pomiarowe Mostowe
Zakres pomiarowy od 1500 do 4000 mm, a czasami nawet do 16 000 mm. Duża sztywność konstrukcji i mała niepewność pomiaru. Maszyny idealne do pomiarów dużych elementów np. pojazdów.
Maszyny pomiarowe Hybrydowe
Maszyny te nie klasyfikują się do żądnej z powyższych grup. Są to maszyny o konstrukcji robotów przemysłowych.
Jak korzystać z maszyny pomiarowej?
Ważne jest, aby element mierzony znalazł się w miejscu do pomiaru kilka godzin przed pomiarem. Przedmiot ten powinien zaaklimatyzować się do temperatury panującej w pomieszczeniu. Takie przystosowanie przedmiotu do temperatury pozwoli nam uniknąć błędów pomiarowych i rozbieżności wskutek rozszerzalności cieplnej.
Pomiar
Pomiar zaczynamy od wyborów. Musimy zdecydować, w jaki sposób będzie mocowany przedmiot na stole, jaka będzie konfiguracja trzpieni i określić przebieg pomiaru.
Kiedy wszystko przygotujemy, możemy uruchomić pomiar za pomocą komputera.
Teraz rozpocznie się pomiar przedmiotu. System CMM rejestruje współrzędne XYZ lokalizacji sondy. Z każdym kolejnym punktem system zacznie obliczać długości, kąty, i inne krytyczne wymiary.
Opracowanie wyników pomiaru
Wyniki mogą być przedstawione za pomocą tabeli lub grafiki. Dodatkowo zebrane dane można poddać analizie komputerowej.
Maszyny pomiarowe - konserwacja
Maszyny pomiarowe wykonują precyzyjne pomiary, ale aby tak było cały czas, musimy pamiętać o dbaniu o nie. Należy przeprowadzać częste kontrole sprzętu i kalibrację. Ponadto należy dbać o czystość sprzętu oraz od razu wymieniać zużyte lub zepsute części.