Budowa mikroskopu pomiarowego
W dzisiejszych mikroskopach optycznych pomiar realizowany jest cyfrowo za pomocą kilku elementów znacząco odróżniających je od typowych mikroskopów znanych od wielu lat. Głównym elementem mierzącym jest kamera o wysokiej rozdzielczości oraz soczewka powiększająca widok w kamerze i liniały pomiarowe. Położenie kamery jest zsynchronizowane z liniałami zamontowanymi w stoliku pomiarowym, dzięki czemu system może dokładnie podać wartość dowolnego punktu lub cechy na elemencie. Mikroskop zwykle posiada 3 źródła światła które mają wspomóc operatora w dokonaniu pomiarów. W zależności od koloru, transparentności lub odbicia światła od mierzonego elementu, mamy możliwość dopasować odpowiednie światło do interesujących nas warunków.
Stolik pomiarowy
Realizowanie ruchu obszaru pomiarowego zwykle odbywa się za pomocą stolika pomiarowego choć nie jest to regułą. Ruch może być inicjowany ręcznie za pomocą korbki lub automatycznie wykorzystując silniki i system sterowania.
Bywają także rozwiązania, gdzie przy mikroskopie optycznym dodana jest dodatkowa funkcjonalność, np. głowica stykowa, która pozwala na pomiary cech niewidocznych lub niedostępnych dla optyki.
Przykładem takich maszyn może być Sylvac Visio, gdzie stolik poruszany za pomocą korbki lub multisensoryczny mikroskop CNC Schut DeMeet, gdzie ruch odbywa się automatycznie wraz z dodatkową sondą pomiarowa.