Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor
Aktualności

Poziomica maszynowa

Poziomica maszynowa

Większość z nas z pewnością kojarzy poziomicę budowlaną, która składa się najczęściej z listwy aluminiowej wyposażonej w libellę lub laserową wersję która rzuca światłem w interesującym nas kierunku. Jest to oczywiście najpopularniejsza wersja spotykana niemal w każdym przydomowym warsztacie - niestety nie zawsze wiemy że rodzajów poziomic jest zdecydowanie więcej.

19.01.2021
3 minuty czytania
Poziomica maszynowa

Poziomica maszynowa - co to jest?

Czym jest zatem poziomnica maszynowa? Jak sugeruje sama nazwa przeznaczona jest m.in. do maszyn. W przeciwieństwie do poziomnic budowlanych, poziomice maszynowe są zdecydowanie dokładniejsze i możemy wyróżnić zdecydowanie więcej typów wykorzystywanych w zależności od potrzeb i charakterystyki pomiarów. Zważając na powyższe, poziomnice maszynowe zwykle są krótsze i wyposażone w różne bazy pomiarowe zaczynając od płaskich, poprzez pryzmatyczne, kątowe oraz wyposażone we wkładki magnetyczne. Warto też wspomnieć że poziomnice maszynowe możemy podzielić na analogowe oraz cyfrowe (elektroniczne). 

Poziomnice maszynowe są wykorzystywane nie tylko do poziomowania maszyn, co zapewne kojarzy się jako pierwsze. W zależności od typu danej poziomicy możemy badać prostoliniowość, prostopadłość, równoległość a nawet płaskość. W zaawansowanych cyfrowych systemach badane są całe konstrukcje obrabiarek. 

Poziomica maszynowa - budowa

Poziomnice maszynowe pod względem budowy możemy podzielić na:

  1. rodzaj
  • analogowe z libelką - poziomnice wyposażone w libelkę z płynem w środku oraz pęcherzykiem powietrza wykorzystującym grawitację ziemską. Najdokładniejsze poziomnice tego typu występują o czułościach 0,02 mm/m
  • wodne -  zwykle wykorzystują zasadę naczyń połączonych -  wykorzystywana głównie do sprawdzania poziomów elementów maszyn.
  • cyfrowe - występują w wielu odmianach, zakresach pomiarowych, dokładności i czułości a także klasie. Możemy wyróżnić poziomice cyfrowe ogólnego przeznaczenia za kilkaset złotych oraz poziomnice wyspecjalizowane o czułościach rzędu 0,001mm/m wyposażonych w dokładne bazy pomiarowe. 
  1. typ bazy pomiarowej ( najbardziej popularne)
  • płaskie, 
  • pryzmatyczne,
  • kątowe ( płaskie lub pryzmatyczne)
  • okrągłe,
  • krzyżowe
  • etc.

W zależności od potrzeb i rodzaju mierzonej konstrukcji  możemy dobrać odpowiedni przyrząd do konkretnych zastosowań. 

Poziomica maszynowa - obsługa

Obsługa zwykłych poziomic zwykle wydaje się dość prosta dla przeciętnego użytkownika i nie wymaga większej wiedzy. W przypadku poziomic maszynowych nie jest to sprawa łatwa i intuicyjna. Warto zwrócić uwagę, iż istotna jest znajomość i charakterystyka przyrządu  a co jeszcze ważniejsze charakterystyka mierzonego obiektu. 

Biorąc pod uwagę czułości tych narzędzi, nawet najmniejszy błąd ludzki może znacząco zafałszować wyniki pomiarów. W tym przypadku higiena pracy jest jedną z kluczowych elementów procesu pomiarowego. Przystępując do pracy w pierwszej kolejności należy sprawdzić przyrząd pomiarowy i poprawność wskazań (poprzez obrót o 180 stopni), sprawdzić czystość powierzchni poziomicy i mierzonego elementu etc.  W przypadku poziomic cyfrowych istotną rzeczą jest skalibrownie przyrządu ( w wartościach względnych lub bezwzględnych). Im lepsza czułość przyrządu tym precyzja przygotowania się do pomiarów jest bardziej istotna. 

Poziomica Wyler BlueLEVEL

W bardzo prosty sposób można przedstawić to na przykładzie poziomicy BlueLEVEL szwajcarskiej firmy Wyler. Czułość tej poziomicy to 0,001mm/m co w przeliczeniu na inne jednostki daje nam 1 mm na 1 kilometrze. Łatwo domyśleć się że najmniejszy brud może diametralnie zmienić wskazanie i mocno zafałszować wynik. W przypadku branży maszynowej jest to niemal podstawowe narzędzie pomiarowe do obrabiarek o wysokiej precyzji. Dla przeciętnego użytkownika wartość taka może wydawać się nieco abstrakcyjna lecz należy pamiętać że nowe obrabiarki mają dokładności niejednokrotnie lepsze niż 0,01mm, a kierując się zasadą, iż przyrząd pomiarowy powinien mieć rozdzielczość o jeden rząd lepszą niż tolerancja pomiaru, całość staje się jasna i uzasadniona.

Poziomica maszynowa - zalety

Zaletami poziomic maszynowych jest niewątpliwie ich dokładność i możliwości precyzyjnego ustawienia elementów maszyn lub konstrukcji. Dzięki ich wykorzystaniu mamy możliwość jak najprecyzyjniejszego ustawienia obrabiarki. 

W przypadku precyzyjnych poziomic cyfrowych, duża zaletą jest niewątpliwie większa czułość i dokładność pomiaru, odczyt cyfrowy i ( co coraz częściej spotykane) transmisja danych. Dzięki temu możemy zbudować cały system pomiarowy i stworzyć procedury do pomiarów skomplikowanych konstrukcji.