Przyrząd ten stanowi uzupełnienie dla przyrządów takich jak mikrometr wewnętrzny, średnicówka czujnikowa i służy do pomiaru zwłaszcza dużych średnic.
Średnicówka mikrometryczna - zastosowanie
Średnicówki mikrometryczne przeznaczone są do pomiaru średnic w zakresie od 50 mm do nawet 10000 mm. Aby umożliwić pomiary dużych średnic, możemy zastosować zestawy przedłużaczy stopniowanych. Wartość działki elementarnej w tego typu średnicówce wynosi 0,01 mm. Występują też wersje cyfrowe z rozdzielczością 0,001 mm.
Średnicówka mikrometryczna - budowa
Średnicówka mikrometryczna zbudowana z głowicy mikrometrycznej analogowej lub cyfrowej, bębna, końcówki stałej z trzpieniem pomiarowym i przedłużacza. Na jednej stronie tulei znajduje się końcówka o powierzchni sferycznej, natomiast z drugiej strony nagwintowany wewnątrz otwór, w którym umieszczone jest wrzeciono z głowicą mikrometryczną.
Średnicówka mikrometryczna - rodzaje
Średnicówki mikrometryczne dwupunktowe mogą występować w dwóch podstawowych rodzajach: stałe o zakresie pomiarów od ok. 50 do 600 mm ze stopniowaniem co 25 mm, a także średnicówki mikrometryczne składane, w których dołączając przedłużacze, można zwiększyć zakres pomiarowy nawet do 10 m.
Pomiar średnicóką mikrometryczną
Aby dokonać pomiaru średnicówką mikrometryczną, należy dobrać odpowiednią do wymiaru mierzonego otworu końcówkę stałą oraz odpowiednią przedłużkę (jeśli wymagane). Chcąc wprowadzić średnicówkę do otworu, należy pokręcając bębnem głowicy mikrometrycznej średnicówki ustawić wymiar mniejszy niż nominalny mierzonego otworu. Po umieszczeniu średnicówki w otworze należy pokręcając z wyczuciem bębnem w przeciwnym kierunku aż do momentu kiedy dalszy obrót nie jest możliwy. Następnie należy odczytać wynik z głowicy mikrometrycznej.