Powszechnie używa się ich w przypadku zarówno płytkich, głębokich jak i “ślepych” otworów. Ich ogromną zaletą jest dokładność, szybkość i łatwość dokonywania pomiarów. Pozwalają również na określenie odchyłek kształtu takich jak okrągłość czy walcowość.
Średnicówka zegarowa - budowa
Średnicówka zegarowa składa się z kilku istotnych elementów. Jednym z ważniejszych jest czujnik zegarowy, z którego tarczy w postać zegara można odczytać pomiar. Alternatywnie stosowany może być też czujnik cyfrowy z wyświetlaczem.Narzędzie składa się również ze znajdującego się w jego środkowej części trzpienia oraz końcówki pomiarowej z mostkiem, której część można wymieniać w zależności od rozmiarów otworu, który jest przez nas mierzony.
Średnicówka zegarowa - jak prawidłowo dokonać pomiaru?
Kluczowym działaniem w trakcie przeprowadzanego pomiaru jest ustawienie na urządzeniu wzorcowego wymiaru, jako że wielkości nie są mierzone w sposób bezpośredni. Wskazany wynik jest różnicą pomiędzy wartością wzorca, a rzeczywistą średnicą mierzoną. Do wykonania prawidłowego ustawienia można posłużyć się m.in.:
- płytkami wzorcowymi
- pierścieniem wzorcowym,
- mikrometrem zewnętrznym.
Po umieszczeniu średnicówki pod niewielkim kątem w wzorcu należy wykonująć ruchy w lewo i w prawo w osi prostopadłej do osi średnicówki znaleźć punkt (zwany punktem zwrotnym) w którym czujnik wskazuję wartość minimalną. W miejscu tym należy ustawić na tarczy czujnika 0 (lub w czujniku cyfrowym wprowadzić wartość wzorca - funkcja PRESET). Procedura pomiaru jest identyczna jak ustawiania, z tą różnicą, że nie wykonuje się już żadnych działań na czujniku zegarowym/cyfrowym. Stwierdzony punkt minimalny jest wynikiem pomiaru. W przypadku czujnika zegarowego wynikiem jest różnica wartości rzeczywistej w stosunku do wartości wzorca. W przypadku czujnika cyfrowego wynikiem jest wartość rzeczywista.